
Управлявате кухнята в новото си жилище или може би правите ремонт на старата? Един от основните елементи на това помещение е разбира се мивката и правилно подбраният кухненски смесител. Все повече хора залагат на екологично решение, позволяващо да се намали потреблението на пластмаса и отпадъци: тоест смесител с воден филтър. Купувайки бутилирана вода, имаме ясна информация за съдържанието на минерални съставки - в случая с водата от чешмата не сме в състояние да потвърдим това. Именно поради собствената безопасност голяма част от хората решават да инсталират филтър в кухненския смесител. Наистина ли струва си да заложим на филтър за вода?
Как да изберем кухненски смесител
Струва си да започнем от това, че на пазара в момента има огромно разнообразие от различни видове смесители, благодарение на което можем лесно да изберем такъв, който най-добре ще се впише в нашата кухня. Разбира се, основната въпрос е дали току-що обзавеждаме кухнята или я ремонтираме: в последния случай трябва да подберем смесител, така че да съответства на вече съществуващата инсталация. Ако току-що проектираме и обзавеждаме кухнята си, имаме по-голяма свобода на действие.
Друг въпрос е колко често използваме кухнята - хората, които готвят по-рядко, могат да изберат по-основни модели, докато за по-взискателните хора ще се окажат подходящи например смесители с изтеглящи се накрайници. Въпреки това, във всеки от тези случаи смесителите с филтър ще бъдат добър избор - особено ако принадлежим към групата хора, които се опитват да се грижат за нашата планета и искат да ограничат потреблението на пластмаса. На пазара са налични както отделни филтри, които се монтират на крана, така и модерни смесители, които вече са оборудвани с филтър. Такова решение не само намалява производството на отпадъци, но също така ни спестява пари - и в същото време се грижим за собствената си безопасност.
Нека също да помним, че смесителят и накрайникът трябва визуално да пасват на нашата мивка, а самият накрайник трябва да бъде достатъчно висок, за да можем удобно да го използваме и да насочваме струята вода там, където е необходима - затова при покупка е добре да изберем гъвкав накрайник.
Защо да инсталираме филтър, т.е. здравето на първо място
Купувайки бутилирана вода - независимо дали е изворна или минерална, на етикета виждаме какви минерални съставки съдържа и можем да сме сигурни, че няма в себе си опасни вещества. Решавайки да пием вода от чешмата, трябва да бъдем по-внимателни, особено ако живеем в блок: водопроводната инсталация може да е стара, поради което сме изложени на замърсявания и опасни съединения. Избирайки филтър в смесителя, се грижим за собственото си здраве и безопасност - благодарение на филтрацията водата от чешмата е напълно годна за директна консумация, без нужда от варене или допълнителна филтрация в специални кани и бутилки.
Смесителят с филтър позволява премахването на такива съединения като тежки метали, хлор или вар, благодарение на което можем да пием вода от чешмата без най-малките притеснения. Освен това, най-съвременните смесители позволяват не само обикновена филтрация на водата, но също така позволява да получим минерализирана вода: директно от нашия кухненски кран! Висококачествената арматура, филтърът и подходящите картони обикновено са най-доброто решение, за да се наслаждаваме на чиста вода и да се грижим за екологията.
Смесител с филтър и вкус на вода
Освен безопасността и загрижеността за здравето, много хора избират смесителите с филтър също и поради вкусовите качества, особено на студената филтрирана вода: филтрираната вода не притежава никакъв вкус или мирис (а всеки от нас със сигурност добре познава вкуса на хлор или железо, пиейки вода директно от чешмата без филтър). Освен това, такава вода е по-освежаваща и в най-малка степен не променя вкуса на кафе, чай или приготвяни ястия. Допълнително, освен премахването на замърсявания и опасни съединения, филтрите за вода я омекотяват и позволяват премахването на бактерии и патогени. Решението за инсталиране на филтър на накрайника или покупка на смесител с вграден филтър позволява не само да се грижим за здравето, но и за нашата планета.