
Стелажът за вграждане за WC е широко използвана технология за монтаж на тоалетни чаши, писоари и бидета в съвременната баня. Това е изключително популярно решение поради простия монтаж, както и безспорните естетически и функционални качества. То увеличава леко разходите за устрояване на банята зaради необходимостта от конструкция, но позволява ефективно скриване на санитарните инсталации. Какъв комплект за вграждане да вземем предвид, за да осигурим дълготрайно и безаварийно използване? Geberit или Grohe? Коя компания произвежда стелажи с най-високо качество?
С какво се отличава стелажът за вграждане за WC?
Стелажите за вграждане намират приложение както в малки бани, така и в големи помещения за баня. Конструкцията, скрита в стената, осигурява естетичен вид на помещението, а санитарната керамика, разположена на произволна височина над пода, улеснява поддържането на чистотата в банята. Системата за вграждане позволява също така да се освободи допълнително място за лични тоалетни принадлежности или предлага възможност за създаване на атрактивна и функционална ниша. Премахването на постамента, върху който обикновено стои тоалетната чиния, осигурява свободен достъп до санитарните възли, което е особено важно за хора с увреждания и малки деца.
Неоспоримото предимство на системата за вграждане е нейната звукоизолация. Благодарение на монтажа на резервоара, не се чува шум от пълнене и спускане на водата. Допълнително вложените стиропорни вложки намаляват шума, генериран от работещия резервоар, а конструкцията скрива отходната тръба и ефективно заглушава звуците, свързани със спускането на водата.
В комплект или поотделно?
На пазара най-често срещаните модели стелажи за вграждане са класически. Нехондричната им конструкция е здрава и устойчива. Осигурява безопасно ползване, тъй като издържа на натоварвания до 400 кг. За закупения стелаж можем произволно да подберем останалите аксесоари. Те включват: вградени тоалетни резервоари, бутон за измиване, различни видове тоалетни чаши, капаци за тоалетни и също така продукти, необходими за монтажа на цялата конструкция и елементи, свързващи се със системата за канализация. Клиентите, които ценят времето си и в същото време искат комфорт и удобство, със сигурност ще изберат комплект за вграждане, оборудван с всички необходими конструктивни елементи.
Стелаж за вграждане за WC - лек или тежък?
Стелажите за вграждане са отлични решения за съвременни бани. Правилно подбрания и правилно монтиран стелаж за вграждане ще работи перфектно в продължение на много години. Производителите предлагат стелажи за зидарски стени, както и за стени, изискващи зидария, т.е. за мокра конструкция, и модели за стени с лека конструкция. Какъв стелаж за вграждане да изберем, който ще се окаже надежден?
Стелаж за вграждане за лека конструкция
Стелажът за вграждане за лека конструкция, известна още и като суха, е предимно предназначен за монтаж в гипсокартонени стени, но е подходящ и за монтаж на зидарска стена. Неговата основа представлява прахообразно боядисан самонесаща конструкция, изработена от стомана. Благодарение на солидната и стабилна конструкция, стелажът може да бъде монтиран в масивни стени, преградни стени и инсталационни стени. Стелажите са оборудвани със специални поддържащи елементи, улесняващи монтажа. Рамката е закрепена към пода или пода и стената едновременно, а след това е обшита със специални профили и водонепропускливи гипсокартонени плочи. В зависимост от височината на конструкцията се различават три варианта за избор:
- конструкции за ниска вграждане с височина на рамката 80-90 см,
- модели за висока вграждане, при които рамката достига височина от 110 до 130 см,
- самонаносни конструкции с усилена рамка, изработена от профили с по-голямо сечение.
Стелаж за вграждане за тежка конструкция
Стелажът за вграждане за тежка конструкция, т.е. мокра, е предназначен за монтаж в зидарски стени. След инсталацията конструкцията трябва да бъде обложена и запълнена или покрита с водонепропускливи плочи. Върху тях можем да настелим керамични плочки или друг вид покритие. Стелажите за мокра конструкция са значително по-евтини, но монтирането им е по-изискващо и отнема много време. Този тип конструкция изисква повече труд, но е отличен вариант за малки бани, където всяка сантиметър от площта е важен. Не може да бъде монтиран на гипсокартонени стени, тъй като те няма да устоят на натиска му.
Стелаж Geberit Duofix или Grohe Rapid - кой продукт да изберем?
Стелажът на марката Geberit Duofix е идеалната конструкция за монтаж на тоалетна чиния, както и на тоалетна, която почиства. Състои се от подходящо защитена рамка, завършена с поцинковани крака, които могат да се регулират в диапазона от 0 до 20 см. Комплектът съдържа вградена тоалетна резервоар с изолация против конденз, ъглови зъбци и преходен съединител. Предимството на стелажа Geberit Duofix е възможността за регулиране на измиването в два режима - по-малък (3 - 4 л) и по-голям (4,5 л, 6 л и 7,5 л). В представения модел няма бутон за стартиране. Неоспоримото предимство на този продукт е достъпната цена. Производителят предлага също 10-годишна гаранция.
Grohe Rapid - стелаж, предназначен за монтаж на стена или на предна стена. Комплектът включва: рамка, чиния, дистанционни поддържащи елементи, хромирани бутони, шумоизолираща мат и капак, спускащ се бавно. Включеният в комплекта резервоар има фабрични настройки 3 л и 6 л и функция старт/стоп, която позволява спиране на измиването. Стелажът е оборудван с пневматичен отводнител, който гарантира тихо и безпроблемно функциониране в продължение на много години.