Как да инсталираме сифона на мивката? - Полски производител Mexen - Mexen България
Как да инсталираме сифона на мивката?

Ако погледнете под мивката, ще видите сифона - извита тръба, през която мръсната вода оттича в канализацията. Основната тайна на сифона е в неговата извивка. Водата не напуска изцяло тръбата, оставайки в този наклонен участък. Благодарение на водния уплътнител неприятните миризми от тръбите не могат да проникнат в помещението - банята, кухнята или тоалетната. Както виждате, такъв сифон е полезно решение, нали? Как да го инсталираме обаче?

Какви типове сифони са подходящи за мивката (и не само)?

По принцип всички сифони могат да се разделят на следните типове:

  • механичен - разполага с пластмасова или гумена тапа, която позволява блокиране на оттичането. Всички манипулации тук се извършват ръчно - без използване на каквито и да било лостове и автоматизация. Устройството е много просто, затова има дълъг живот.
  • половин автоматичен - това е сложна конструкция с затварящ клапан, който се управлява чрез кабелни или лостови механизми. Такова регулиране обичайно се поставя в преливния отвор над нивото на водата.
  • автоматичен - в този случай сифонът е част от същата система с напълващо устройство. Вграденият микроелектронен контролер управлява всичко. Системата включва лесно управляем клапан тип клик-клак.

За да се свържете с канализацията на банята, както при всякакво водопроводно оборудване, е необходимо да сглобите самия сифон. Това е проста процедура, която отнема много малко време.

Сифон – какъв вид да изберем и защо

Сифонът намира приложение навсякъде, където се изисква оттичането на вода. Въпреки това ролята му не се ограничава само до правилното функциониране на канализационната система. Включват се и визуални аспекти. Красив, елегантен сифон може да бъде допълнение към модерната баня. Под мивката обичайно се инсталира бутилков сифон или тръбен – това са най-популярните видове сифони.

Избирайки подходящ сифон, трябва да помислим за вида на самата мивка. Понякога е добре да изберем продукти на един производител – обикновено даден модел има прадназначен вид сифон от същата марка. На пазара съществуват сифони, които имат две точки на оттичане на мръсната вода. Към такъв модел може да бъде свързана и пералня, ако канализационната система не предвижда допълнителен отток.

Монтаж на сифона – последователност

Първо, запознайте се със схемата за монтаж, която е приложена към закупения сифон. Изключително важно е да се действа в съответствие с указанията в инструкциите за монтаж. Преди правилния монтаж трябва да подредите частите в последователността, в която ще бъдат свързани. Освен това ще проверите дали комплектът е пълен. Понякога се случва, че дори в неотваряна опаковка липсва част. Преди окончателния монтаж можете да сглобите сифона "на сухо" (без да го монтирате в мивката).

На второ място, пригответе необходимите инструменти. Може да се нуждаете от френски ключ или трион за рязане на тръби (ако трябва да ги скъсите). Освен това подгответе рулетка и шкурка, за да изгладите нарязаните ръбове на тръбите. Ако се касае за класическа мивка, под плота или на плота, сифона се монтира между оттичния отвор на мивката и свързването. Неговият резервоар се захваща отдолу, като същевременно се свързва с оттичната тръба.

На трето място, на този етап е необходимо да се займете с монтажа на всички уплътнения. Изключително важно е да се направи точно и правилно. По време на монтажа на сифона всички използвани елементи трябва да бъдат сухи и чисти. Пясък или друга мръсотия, която падне върху гуменото уплътнение, могат да причинят последващи течове. Помнете да не изхвърляте опаковката на закупения сифон, докато не приключите монтажа и проверите работата на инсталираните предмети.

Контрол на плътността на сифона

След монтажа на сифона можем да извършим проверка на всички съединения. За целта напълнете мивката с вода, за да се уверите, че отточната шийка е правилно закрепена и че всички уплътнения работят правилно. Ако няма теч на вода, това означава, че нямаше грешки по време на монтажа. Според специалистите често причината за течове е наклоненото свързване на гайката или недостатъчното й затягане.

Няколко полезни съвета относно монтажа на сифона:

  • Преди монтажа и инсталацията на отточното устройство е необходимо да се провери диаметърът и разположението на отточната тръба.
  • При инсталация на сифона височината на изхода му трябва да е по-висока от височината на входа в канализационната тръба. По този начин ще се получи определен наклон на тръбата, който спомага за оттичането на водата.
  • Когато купувате сифон, обърнете внимание на качеството на материала, от който е изработен. Ако е пластик, най-важна е дебелината на стените и технологията на обработка.
  • За да се избегнат течове, уплътненията в сифона трябва да се сменят средно веднъж на шест месеца.
  • За да се избегне образуването на варовик по стените на сифона, на всеки няколко месеца е препоръчително да се изплаква с гореща вода, към която е добавена лимонена киселина.

Правилно монтираният сифон е гаранция за комфорт и спокойствие. Набързо извършваният самостоятелен монтаж не е желателен. Ако, след прочитане на подробните инструкции, все още имате проблеми с самостоятелния монтаж, можете да гледате полезни видеа, които има много в интернет. Ако все още имате неясни моменти, по-добре е да се обърнете към професионални водопроводи за помощ.

Свързани продукти

Коментари (0)

В момента няма коментари.
Зареждане ...