
Ако някога ти се е случвало да отвориш кухненския шкаф и да те изненада стадо запасни молци, знаеш колко голям проблем е това. Тези малки насекоми могат бързо да унищожат целия запас от суха храна. Достатъчно е да донесеш няколко запасни молци неволно в пакет с брашно или просо и за няколко дни ще ги намериш почти навсякъде. Запасните молци не са само естетически проблем, а също така реална заплаха, тъй като тези малки вредители могат да пренасят патогени, включително стрептококи, причиняващи редица заболявания. Запознай се с нашите методи за справяне с запасните молци!
Запасни молци – откъде идват?
Запасните молци най-често сами ги внасяме в дома. Яйца или дори ларви могат да се намерят в насипни продукти, които купуваме както в магазина, така и на пазара. Брашно, макарони, ядки, зърнени храни, ориз, сушени плодове, сушени гъби и т.н., всеки от тези продукти може потенциално да крие гнездо на запасни молци. За съжаление, най-често забелязваме тяхното присъствие едва когато възрастните екземпляри започнат да излизат от шкафа.
За съжаление, дори и да внимаваш за подходящото съхранение на храните, не е изключено запасните молци да влязат в твоята кухня, влетявайки през прозореца или вентилационните отвори. Ако успеят да попаднат в шкафа, в който съхраняваш храната, има голяма вероятност това да завърши с инвазия на запасни молци. За щастие, съществуват домашни методи, за да предотвратиш появата на молци в кухнята, и също така имаме ефективни начини за справяне с тях.
От какво да започнеш борбата с запасните молци?
В началната фаза запасните молци имат размери на няколко милиметра, трудно е да ги забележиш, защото повечето видове запасни молци са бели. Дори и да имат кафяви глави, в повечето случаи не е лесно да ги забележиш. Затова най-често забелязваме вече летящите насекоми или евентуално ларви на запасни молци. В такъв случай трябва да извадиш всичко от шкафовете и внимателно да прегледаш опаковките. Ако опаковката е непокътната или продуктите се намират в херметически затворени кутии, вероятно в тях няма оплодени яйца на молци и можем безопасно да ги използваме.
Когато обаче имаме работа с хартиени опаковки и неплътно затворени пакети с храни, ще се наложи да изхвърлим значително количество храни. Можеш да опиташ да изплакнеш насипните продукти, за да се освободиш от запасните молци, но това не е 100% ефективен метод и не може да бъде приложен на всички сухи храни. Единственият начин да се избавиш от ларвите на запасните молци е да изхвърлиш цялото съдържание на опаковката.
Какви са домашните методи срещу запасни молци?
Искайки да се отървем от вредителите, каквито са запасните молци, имаме на разположение много методи, включително различни капани. В първия ред обаче трябва много внимателно да почистим шкафовете, в които са се излюпили запасните молци. Първата стъпка е много внимателно да се измият шкафовете, най-добре с горещ оцет, като особено внимание трябва да се обърне на ъглите на шкафовете, където могат да се намерят гнезда на ларви. След това е добре да оставиш празните шкафове за няколко дни, като е полезно да поставиш в тях лаврови листа и етерични масла. Маслото от лавандула е отлично, запасните молци не обичат също аромата на ванилия, така че можеш да намажеш с него вътрешността на рафтовете.
След като върнеш хранителните продукти в шкафа, можеш да оставиш лавров лист в него, което е решение, благоприятно за човешкото здраве и отблъскващо за молците. По-късно е важно да запомниш да затваряш всички контейнери старателно и редовно да проверяваш шкафа с хранителни продукти, тъй като запасните молци могат да бъдат донесени неволно в дома ми по всяко време.
Ларви на запасни молци и ларви на дрехи – какви са разликите между тях?
Ако видиш в дома си летящо насекомо, което наподобява сиво-кафява молец, то може да бъде както запасен молец, така и молец за дрехи. И двете са трудни за откриване, но не влияят на храната в кухнята. Ларвите на дрехите избират текстил, особено естествена вълна, вместо хранителни продукти. Их разрушителен характер може да направи така, че любимият шал или пуловер да започне да наподобява цедка.
Теоретично, ларвите на запасните молци и на дрехите са две различни категории, но това са същите вредители и действат на тях подобни методи. Молците за дрехи и запасни молци могат да имат различни цветове, по-тъмните ще намериш в кухнята, а по-светлите и жълти в шкафа с дрехи. Ако те е засегнала атака на молци за дрехи, не е необходимо да се отърваваш от заразените продукти, просто е нужно да ги почистиш старателно, използвайки наличните химически средства. Струва си да запомниш, че нито запасните молци ще изядат дрехите, нито молците за дрехи ще нанесат щети в кухнята.