
Вентилаторът за баня е важен елемент за осигуряване на подходяща циркулация на въздуха и премахване на влагата от банята. Изборът на правилен вентилатор може да бъде решаващ за комфорт на употреба и качеството на въздуха в помещението.
В това ръководство ще обсъдим видовете вентилатори за баня, налични на пазара, ключовите технически данни, функции и избор на вентилатор в зависимост от… генерирания шум. Какъв вентилатор за баня да изберем? За това ще кажем няколко думи в следващата част на статията.
Видове вентилатори за баня, налични на пазара
Търсейки подходящ вентилатор за банята, трябва да обърнете внимание на няколко важни въпроса, тъй като на пазара са налични различни видове такива устройства.
По отношение на начина на работа, вентилаторите за баня могат да бъдат разделени на два основни типа:
- изпускателни вентилатори – те са най-често срещамият тип вентилатори. Премахват влагата и неприятните миризми от банята, като ги отвеждат навън. Най-често се монтират на тавана или стената;
- вентилатори за вентилация – този тип вентилатори не само премахват влагата и миризми, но също така могат да доставят свеж въздух в помещението. Това е идеално решение за бани без прозорци.
Разделение на устройствата в зависимост от монтажа на вентилатора за баня
Относно начина на монтаж на вентилаторите, сред наличните на пазара устройства можем да намерим:
- канални вентилатори – това са вентилатори, поставени в вентилационен канал. Подходящи са за големи бани, изискват вентилационни системи;
- вентилатори безканални – този тип вентилатори е лесен за монтаж, тъй като не изисква вентилационен канал. Подходящи са за малки бани и тоалетни.
Технически данни, на които трябва да се обърне внимание при избора на вентилатор за баня
При избора на вентилатор за баня не следует да се ръководите само от цената му. Има различни технически данни, на които трябва да се обърне внимание преди закупуването на устройството. Това са:
- в производителността,
- ниво на шума,
- консумация на енергия,
- начин на управление на вентилатора.
Производителност на вентилатора за баня
Производителността на вентилатора се изразява в кубични метри на час (m³/h). С други думи, производителността определя колко въздух е способен да обработва вентилаторът в рамките на един час, тоест как бързо ще изтегли "използвания" въздух от банята.
Тази стойност трябва да бъде пригодена към размера на помещението, тъй като устройство с твърде малка производителност няма да може ефективно да отстранява влагата или неприятната миризма от банята.
Препоръчително е производителността да е поне три пъти по-голяма от обема на банята. Производителността е обозначена на опаковката на вентилатора. Достатъчно е да оцените обема на помещението и да го умножите по три. Това е особено важно за големи бани. В малките помещения повечето налични на пазара вентилатори имат производителност, която дори надвишава техния размер. Стандартно, вентилатор позволява 10 - 15 смени на въздуха за час.
Ниво на шума
Вентилаторите са механични устройства, генериращи шум, затова е много важно, да се избере вентилатор с възможно най-ниско ниво на шум. Особено ако жилището е малко или ако банята се намира в близост до спалня. Включеният вентилатор не бива да бъде чут в останалите помещения.
Нивото на шума, генерирано по време на работа на вентилатора, се измерва в децибели (dB). Препоръчителното ниво на шум в банята е около 30-40 dB. Най-тихите вентилатори, налични на пазара, генерират звук с интензитет около 21 dB, което означава, че тяхното ниво на шум е сравнимо с шепот.
Начин на управление на вентилатора
Най-често вентилаторът за баня се включва автоматично, но на пазара са налични и вентилатори с въжен ключ и устройства, свързани към ключа за осветление. Последният тип не бива да е подходящ за бани с прозорци, в които през деня не включваме осветлението. Тук по-добро решение ще бъде автоматичен вентилатор или ръчно включен с въжен ключ.
Консумация на електрическа енергия
Вентилаторите за баня не консумират много електрическа енергия - предполага се, че устройствата, предназначени за домашна употреба, консумират от 10 до 100 вата. Ако искате да контролирате количеството консумирана електрическа енергия, обърнете внимание на обозначенията, поставени на опаковката на вентилатора.
Избирайки ръчно управляемо устройство, ще имате реален контрол върху времето на работа на вентилатора и, следователно, върху количеството консумирано електрическо енергия. В тази ситуация може да се стори, че автоматичните вентилатори консумират повече електрическа енергия - всъщност разликите са минимални.
Функции на вентилаторите за баня
Най-важната функция на вентилаторите за баня е да осигурят обмен на въздух в помещението. Въпреки това, повечето съвременни устройства са оборудвани с редица допълнителни функции, които влияят на комфорта на тяхното използване.
Датчик за движение
Вентилаторът за баня с датчик за движение се включва веднага щом влезете в банята. Устройството може да бъде свързано с автоматичен таймер, който ще изключи вентилатора след определено време, ако не засече движение в помещението.
Датчик за влажност
Вентилаторите с датчик за влажност се включват автоматично при висока влажност, например след вана. Такова решение предотвратява натрупването на вода по стените или в банята, минимизирайки по този начин риска от появата на плесени или гъбички.
Изберете вентилатор с датчик за влажност на mexen.pl. Вие сами решавате кой от моделите ще се справи най-добре в вашата баня или можете да се възползвате от възможността за консултация с нашия специалист.
Датчик за светлина
Вентилаторите с датчик за светлина работят най-добре в помещения без прозорци. Този тип вентилатори се свързват към ключа за осветление.
Съществуват няколко вида вентилатори, оборудвани с датчик за светлина. Някои се включват едновременно с осветлението, в други автоматичен таймер ще включи вентилатора едва когато светлината е включена за определено време.
Къде да инсталирате вентилатора за баня?
Вентилаторът се монтира на мястото на вентилационния отвор, разположен на стената или тавана.
Вентилаторите за баня могат да се различават и по метода на монтаж, което е важно да запомните при покупка. Добре е да знаете диаметъра на вентилационния канал, в който ще бъде поставено новото устройство. С това няма да е необходимо да извършвате допълнителни строителни работи по време на инсталацията му.
Какъв вентилатор за баня да изберем – обобщение
Банята и тоалетната са места, особено податливи на натрупване на влага и неприятни миризми. За да избегнете това, трябва да осигурите подходяща циркулация на въздуха. Ще направите това, като монтирате вентилатор за баня.
Вентилаторите за баня, налични на пазара, могат да бъдат оборудвани с допълнителни решения, подобряващи тяхната ефективност. Най-често това са датчици за движение и датчици за влажност.
Избирайки подходящото устройство за вашата баня, трябва да обърнете внимание на това да го адаптирате към обема на помещението. Това е особено важно за по-големи бани.
В зависимост от нуждите можете да решите да изберете вентилатор за баня, свързан с ключа за осветление, модел, оборудван с отделен ключ, или дори с въжен ключ. Вие сами решавате кое решение ще се справи най-добре в вашето жилище или дом.